Czym różni się coaching, mentoring, doradztwo i trening?

Wyobraź sobie, że dotarłaś do takiego punktu, że potrzebujesz wsparcia, pomocy w rozwiązaniu jakiegoś nurtującego Cię problemu, pokonaniu jakiegoś ograniczenia, przeskoczeniu kolejnego szczebla.

Chcąc WYBRAĆ DLA SIEBIE NAJLEPSZĄ ŚCIEŻKĘ rozwoju zawodowego czy osobistego, masz wiele możliwości. Zadaj sobie te pytania, a wybierzesz trafniej najskuteczniejszą metodę dla siebie.

Czego potrzebujesz?

Żeby ktoś Cię wysłuchał czy raczej wystarczą Ci gotowe odpowiedzi?

Chcesz długofalowego rozwoju czy raczej jednorazowej pomocy?
----------------

Coaching jest rozwiązaniem, gdy:

Potrzebujesz zastanowić się i zrozumieć jakiś problem, temat, rozterkę. Chcesz dowiedzieć się, czego naprawdę chcesz. Potrzebujesz zwizualizować stan idealny, wyobrazić sobie, czego chcesz zamiast tego, co masz teraz. Musisz najpierw nazwać i zrozumieć stan obecny, jak jest teraz. Stworzyć listę pomysłów. Wybrać konkretne działania i podjąć je w określonym terminie. Gdy odpowiedzi są w tobie. Rozmowa i myślenie na głos pozwoli je z siebie wydobyć.
-----------------------------
Mentoring jest rozwiązaniem, gdy:

Może raczej chcesz, żeby wysłuchał Cię ktoś doświadczony? Potrzebne Ci konkretne rady? Liczysz na to, że ktoś zaufany powie Ci, jak widzi Twój problem? Jak by sam do tego podszedł? Żeby ktoś, komu ufasz, podzielił się swoim doświadczeniem? Otworzył Ci oczy? Powiedział Ci, co myśli o Twoich pomysłach na rozwiązanie tematu, bazując na swoim własnym doświadczeniu? Wsparł Cię?
----------------------------
Trening lub szkolenie jest rozwiązaniem, gdy:

Z kolei, kiedy wiesz, co robić, a po prostu brakuje Ci wiedzy i umiejętności, jak zrobić konkretną rzecz, wykonać konkretne zadanie, zachować się w określony sposób i potrzebujesz przepisu na sukces, konkretnej umiejętności, okazji do poćwiczenia nowego sposobu działania. Chcesz usłyszeć feedback z ust kogoś, kto posiadł daną umiejętność. Twoim celem jest podniesienie konkretnych umiejętności, poszerzenie określonych kompetencji.
Poniżej przeczytasz krótki, uproszczony przykład wyboru pomiędzy tymi formami wsparcia."Poznaj Anię!

Ania ma poważny problem z pogodzeniem pracy z domem. W pracy myśli o domu, w domu myśli o niewykonanej pracy. Jest jakiś konflikt pomiędzy tymi sferami życia Ani. Jest już tym naprawdę zmęczona.

Przychodzi dzień, że ma tego dość. Postanawia coś zmienić w swoim życiu, ale wszystko mocno się zagmatwało i nie wie już, co było najpierw: jajko czy kura? Problemy w pracy, czy problemy w domu?"

W czym pomoże c o a c h?

Trafia do coacha. W toku procesu coachingowego coach zadaje jej pytania, aktywnie słucha i wspiera, pozwalając Ani zastanowić się na głos, jak konkretnie chciałaby, żeby wyglądała owa harmonia pomiędzy pracą a domem. Co to tak naprawdę DLA NIEJ oznacza? Potem umożliwia jej przeanalizowanie tego, jak wygląda jej sytuacja teraz. W wyniku tego procesu kobieta niepodziewanie dla siebie samej dochodzi do wniosku, że źródłem jej stresu jest fakt, że nie radzi sobie z wychowywaniem dziecka. To jest przyczyną jej frustracji, niechęci do spędzania czasu w domu. To z kolei jest przyczyną wyrzutów sumienia, kiedy jest w pracy. Decyduje się rozwikłać tę sprawę. Planuje i podejmuje działania. Pomógł jej w tym coach – ekspert od stawiania inspirujących i dociekliwych pytań.

W czym pomoże m e n t o r?

W pierwszym rzędzie kobieta postanawia zwrócić się do osoby kompetentnej i doświadczonej w zakresie wychowywania dzieci – będzie to mentor, ekspert w dzieleniu się doświadczeniem.

Mentor wysłucha Ani, jak aktualnie wygląda sytuacja, jak ma wyglądać, oraz opowie, jakie on ma doświadczenia w tym zakresie, zainspiruje, będzie systematycznie wspierał. Doradzi konkretne rozwiązania w zgodzie ze swoim doświadczeniem i przekonaniami. Np. powie, że najważniejsze jest, żeby kobieta nauczyła się skutecznie odmawiać dziecku, kiedy jest zbyt roszczeniowe. Stawiać mu granice. Z jego doświadczenia wynika, że to jest pomocne. Jest to konkretna umiejętność – asertywnego odmawiania. Mentor zaleca Ani szkolenie z asertywności rodzicielskiej.

W czym pomoże  t r e n e r?

Trener nauczy Anię konkretnych umiejętności. Ma je rozłożone na mniejsze elementy, potrafi ich nauczyć, zaprojektować ćwiczenia, zaangażować i wesprzeć uczestnika treningu w efektywnym uczeniu się nowych postaw i zachowań.Trener jest ekspertem od uczenia konkretnych umiejętności.

Znowu c o a c h?

Na koniec Ania chce znowu porozmawiać z coachem, ponieważ okazało się, że dzięki jego pytaniom udaje jej się szybciej i najbardziej wnikliwie niż zwykle przeanalizować skuteczność zmiany, którą przeprowadza, środków, które przedsięwzięła. Czy tak sobie wyobrażała poprawę sytuacji? Na ile jest zadowolona? Co jeszcze wymaga poprawy, udoskonalenia?

A co z d o r a d c ą?

Doradztwo eksperta NIE jest formą rozwoju osobistego, ale może być doskonałą metodą rozwiązywania problemów. Jeśli wiesz już, czego potrzebujesz i szukasz po prostu konkretnych odpowiedzi, wystarczy wizyta u doradcy. Jest to wystarczające narzędzie, szczególnie gdy sprawa jest pilna i masz mało czasu na rozwiązanie problemu. Doradca dostarcza odpowiedzi. Jako ekspert powinien umieć przedstawić Ci różne propozycje i ich skutki. Nie możesz jednak liczyć na to, że będzie Cię wspierał jako człowieka i dostosowywał rozwiązania do Twoich potrzeb na przestrzeni czasu w oparciu o wspierającą relację. Doradca ma za zadanie koncentrować się na rozwiązaniu konkretnego problemu, nie na rozwoju osoby, która ten problem ma. Oferuje swoją ekspertyzę w konkretnej sytuacji, a nie dla konkretnego człowieka.

PODSUMOWANIE
#Jeśli potrzebujesz pytań i zastanowienia się oraz relacji zaufania, udaj się do coacha lub mentora.

#Jeśli potrzebujesz odpowiedzi i koncentracji na konkretnym problemie bez wnikania we własną sytuację, udaj się do trenera umiejętności lub doradcy.


#Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, co można zrobić w Twojej sprawie, zapraszam do mnie na wstępną konsultację GRATIS!

Dzięki doświadczeniu życiowemu i profesjonalnym kwalifikacjom proponuję swoim klientom dedykowane, w pełni poufne programy rozwojowe łączące wszystkie powyższe metody rozwojowe.


Zapraszam po kolejne wskazówki oraz na sesje grupowe i indywidualne.

Wiecej:
www.superwizjacoachingu.pl
www.skutecznycoaching.pl
i
profile FB ze wskazówkami:
https://www.facebook.com/coach.AgnieszkaKaseja
https://www.facebook.com/superwizor.AgnieszkaKaseja
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/agnieszkakaseja/